Kadyks – Cádiz


Miasto uznawane za najstarsze w Europie. Jego założenie przypisuje się Fenicjanom około 3 tysięcy lat temu. Znajduje się w prowincji o tej samej nazwie, a dokładnie na półwyspie pomiędzy odnogą Zatoki Kadyksu a Oceanem Atlantyckim.

Kadyks pełni funkcję miasta portowego, gdzie rozwija się przemysł stoczniowy, metalowy, spożywczy. Ważne znaczenie dla gospodarki miasta ma również handel oraz turystyka.

Warto zobaczyć

Architektura miasta jest jego ogromnym atutem. Widać w niej bowiem różnorodność wielu kultur oraz skutki wielokrotnych zmian i przebudów.

Na szczególną uwagę zasługuje kilka obiektów i miejsc, których żaden turysta nie powinien pominąć, będąc w Kadyksie:

Catedral Nueva

XVIII-wieczna świątynia, której kopułę pokrywają złoto-żółte azulejos. Budowa katedry rozpoczęła się w 1722 r. niedaleko starej katedry, która dziś pełni funkcję kościoła parafialnego Santa Cruz. Zakończenie budowy odbyło się natomiast w 1853 roku,  co skutkowało mieszaniną elementów barokowych oraz klasycystycznych.

Wnętrze katedry z trzema nawami dzielą monumentalne filary, na które nałożone są korynckie kolumny.

Natomiast w krypcie, która słynie z niesamowitej akustyki, mieści się grób Manuela de Falli – kompozytora, który pochodził z Kadyksu, zmarłego w 1946 r w trakcie komponowania swojego ostatniego dzieła „L’Atlantida”.

We wschodniej części katedry funkcjonuje muzeum, w którym obejrzeć można cenne monstrancje, jak na przykład XVII-wieczna Custodia del Millón, której autorem jest Antonio Suárez. Można tam też zobaczyć wiele innych dzieł malarskich.

Iglesia de Santa Cruz

Kolejnym, godnym uwagi obiektem jest katedra Santa Cruz, która w 1596r uległa ogromnym zniszczeniom na skutek najazdu hrabiego Essex. Spowodowało to konieczność całkowitej przebudowy obiektu. Warto również wspomnieć, iż za katedrą został odkryty teatr rzymski.

Castillo de San Sebastián

Jest to okazała forteca, znajdująca się na cypelku końcu Playa de La Caleta. Prace budowlane nad obiektem rozpoczęły się w 1706 r. Natomiast w 1908 r. we wnętrzu fortecy została postawiona latarnia o wysokości 41 metrów, zbudowana z metalowych konstrukcji na bazie strażnicy Maurów. W tamtym czasie była to druga w Hiszpanii latarnia elektryczna.

W 1985 r. obiekt ten został oficjalnie uznany za zabytek kultury.

Jedzenie

W Kadyksie mamy wiele możliwości zjedzenia tamtejszych potraw w uroczych restauracjach. Warto skusić się na frito gaditano de Pescador, czyli rybki smażone z warzywami oraz na różnego rodzaju potrawy z ryb czy przekąsek.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ five = 6