Malaga 1


Malaga  nazywana jest stolica wybrzeża Costa del Sol – czyli Wybrzeża Słońca, cieszącego  się popularnością wśród turystów. Miasto leży  prowincji Malaga i znajduje się nad Morzem Śródziemnym, a nieopodal rozciągają się Góry Betyckie.

W Maladze rozwija się przemysł włókienniczy, chemiczny oraz cementowy, jest także ważnym ośrodkiem handlu oraz rybołówstwa. Z uwagi na bardzo sprzyjający łagodny klimat Malaga słynie z upraw pomarańczy, bananów, fig, bawełny, winorośli, z której produkuje się wino oraz rodzynki.

 Warto zobaczyć

Z punktu widzenia atrakcji turystycznych Malaga jest bogata w piękne i warte uwagi zabytki. Oto najważniejsze z nich:

Alcazaba –ruiny murów  systemu fortyfikacji muzułmańskiej, wzniesionej przez Maurów.  Najstarsze części tej fortyfikacji powstały w XI wieku i mieszczą w sobie zespół pałacowy z dziedzińcami, wieżą oraz ogrodami. Wewnątrz pałacu znajduje się muzeum.

Castillo de Gibralfaro – zamek znajdujący się na szczycie wzgórza o nazwie Gibralfaro (góra z latarnią morską). Wartownia ta została wzniesiona na pozostałościach poprzedniej z X wieku , a zbudował ją władca z rodu Nastrydów – Yusuf I. Będąc w Maladze koniecznie należy  zwiedzić zamek, gdyż z jej szczytu mamy możliwość podziwiania zarówno miasta, jak i Cieśniny gibraltarskiej.

Catedral de la Encarnación – jest jedną z ostatnich wielkich katedr tego typu w Europie. Jej korpus tworzy mieszanina różnych stylów, a prace nad nią rozpoczęły się już w 1528 r, natomiast ich koniec nastąpił po dość długim czasie, bo dopiero w 1783 r. Warto również wiedzieć, że południowa wieża katedry nigdy nie doczekała się ukończenia. Wnętrze katedry robi ogromne wrażenie, na ścianach pojawia się stały motyw w postaci potrójnego okna z kolistymi łukami, natomiast powyżej znajduje się jeszcze jedno okno z kolistym łukiem, mieszczące się pomiędzy dwoma tzw. „wolimi oczami”.

Palacio de los Condes de Buenavista –  w pałacu zbudowanym około 1520 r, mieści się siedziba Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie można podziwiać dzieła hiszpańskich i zagranicznych artystów, a także wczesne dzieła Picassa .

Plaza de la Merced – to miejsce, gdzie w jednym kamienic urodził się Picasso. Plac ten tętni życiem szczególnie wieczorem.

Plaza de toros de La Malagueta –  to pochodząca z 1876 r. arena walk byków, budowana w iście hiszpańskim stylu architektonicznym.

Jedzenie

Kuchnia Malagi opiera się przede wszystkim na owocach morza. Na talerzach goszczą na przykład sardele, ośmiornice, barweny, kalmary, a oprócz tego kuchnia ta zawiera dużo warzyw i owoców. Oczywiście będąc w Maladze nie można nie skosztować tamtejszego trunku, jakim jest wino malaga.

Ciekawostka:
Czy wiesz, że Malaga to miejsce urodzenia Antonio Banderasa?


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ one = 4

One thought on “Malaga