Przed podróżą


Zanim udamy się do Andaluzji, warto odpowiednio się do tego przygotować, aby żadna niemiła sytuacja nie zaskoczyła nas  począwszy od dotarcia na teren Hiszpanii, aż po powrót do domu.

1. Dokumenty

Aby wjechać na teren Hiszpanii niezbędne jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego (w przypadku obywateli UE). Przed podróżą sprawdźmy, czy data ważności naszego dokumentu nie wypada np. w trakcie naszego pobytu, gdyż w takiej sytuacji będziemy mieć problemy z powrotem do kraju.

2. Waluta

W Hiszpanii obowiązuje  waluta euro (EUR). W obiegu są monety o nominałach: 1, 2,5, 10,20, 50 centów, 1 i 2 euro, a także banknoty: 5, 10,  20, 50, 100, 200, 500.  Walutę można wymieniać w kantorach (cambios) lub bankach. Można również korzystać z bankomatów w celu wypłaty gotówki.

Przydatne!

Jeśli zdarzy nam się stracić kartę kredytową, konieczne jest jej natychmiastowe zablokowanie. W tym celu możemy skorzystać z następujących numerów telefonu:

Dla kart Visa: tel. 90 099 11 24
Dla kart Mastercard: tel. 90 097 12 31
Dla kart American Express: tel. 90 237 56037

3. Zdrowie

Aby móc korzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej na terenie Hiszpanii należy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).  Uprawnia ona do bezpłatnego korzystania z podstawowych świadczeń medycznych.  Jeśli zatem planujemy podróż obarczoną dużym stopniem ryzyka (np. uprawianie sportów ekstremalnych,  przebywanie w trudnych warunkach klimatycznych i geograficznych grożącym utratą zdrowia, kontuzjami etc.), warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Uwaga: EKUZ nie uprawnia do zwrotu kosztów za leczenie w placówkach świadczących prywatne praktyki lekarskie.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ eight = 17