Andaluzja na co dzień


Ci, którzy pierwszy raz stykają się z życiem codziennym na południu Hiszpanii, mogą być zaskoczeni obrazem beztroski, otwartości i pogody ducha Andaluzyjczyków.
To właśnie stosunek do życia, jaki charakteryzuje wszystkich Hiszpanów sprawia, że tak dobrze czujemy się w ich towarzystwie, a niemal wszystkie problemy dnia codziennego stają się zupełnie nieważne. “Pracuj, by żyć – nigdy odwrotnie” – ta myśl przyświeca Hiszpanom każdego dnia i nadaje tą niezwykłą wartość wszystkiemu, co robią.

Dzień powszedni
Ja niemal na całym świecie, tak i w Andaluzji, składa się z podobnych elementów: pobudka, praca, życie rodzinne / towarzyskie, sen. Jednak elementy te tylko pozornie wyglądają ta, jak u nas. Ich zegar biologiczny funkcjonuje nieco inaczej, a to głównie za sprawą klimatu, który determinuje większość wykonywanych zajęć. Poranki zazwyczaj są spokojne, w przeciwieństwie do tych przez nas znanych, pełnych pośpiechu i nerwów. Praca zazwyczaj zaczyna się o godzinie 9:00 i trwa do godz. 14:00. Wtedy to zaczyna się sjesta, podczas której wszystkie instytucje, sklepy czy restauracje są zamknięte (wyjątkowo w miejscowościach turystycznych niektóre bary tapas czy pastelerie są w tym czasie otwarte).

Sjesta zazwyczaj trwa do godz. 17:00. Jest to czas na odpoczynek, zregenerowanie sił oraz życie rodzinne. Z uwagi na gorący klimat ulice również pustoszeją, a rolety w oknach są szczelnie zasłonięte, by chronić mieszkańców przed żarem lejącym się z nieba.
Po sjeście Andaluzja znów zaczyna tętnić życiem aż do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych.

Nocne życie
Życie nocne w Andaluzji, jak i w całej Hiszpanii to bardzo ważny element kultury. Szczególnie widać to w miejscowościach i kurortach turystycznych, w których całe ulice zajęte są przez różnego rodzaju kawiarnie, puby, bary tapas, restauracje. Zewsząd dobywa się głośna muzyka, słychać śmiech, ożywione rozmowy, tańce, a w powietrzu unoszą się wspaniałe aromaty przyrządzanych potraw. Zabawa zazwyczaj trwa do bladego świtu.

Życie rodzinne

Rodzina stanowi niezwykle ważny element życia Hiszpanów i jest najważniejszą dla nich wartością, którą pielęgnują na każdym kroku. Hiszpanów łączą bowiem silne więzi rodzinne, a czas spędzany wspólnie z rodziną  to rzecz całkowicie powszechna. Z tego też względu dzieci, już po osiągnięciu wieku dojrzałego jeszcze przez wiele lat mogą pozostawać w domu rodzinnym, co dla nikogo nie wydaje się czymś niestosownym.

Życie towarzyskie

Cechą charakterystyczną mieszkańców południowej Hiszpanii jest bogate życie towarzyskie. Uwielbiają oni spotykać się z przyjaciółmi na świeżym powietrzu, w ogródkach przy różnego rodzaju barach tapas i kawiarniach czy na tarasie własnego domu. Często można spotkać się z widokiem stołów niemal na środku chodnika, suto zastawionych różnego rodzaju daniami i karafkami z winem. Warto również dodać, iż celebrowanie wspólnych chwil odbywa się bez względu na wiek czy status pochodzenia, co świadczy o niezwykłej więzi międzypokoleniowej i wyrazem prawdziwej hiszpańskiej tożsamości.