Trochę faktów


Powierzchnia i ludność

Andaluzja jest regionem leżącym w południowej części Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię ok. 87 597 km² będąc jednocześnie drugim, największym regionem autonomicznym w tym kraju.  Pod względem ludności Andaluzja zajmuje pierwsze miejsce w Hiszpanii, a zamieszkuje ją aż 8 554 052 mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia wynosi ok. 98 osób  / km².

Władze i podział

Andaluzja jest regionem o statucie autonomicznym. Władza wykonawcza spoczywa w rękach Rady Ministrów, na której czele stoi Premier Autonomicznego Rządu Andaluzji (Junta de Andalucía), José Antonio Griñán Martínez.

W skład Andaluzji wchodzi osiem prowincji. Są to:
Almeria
Kadyks
Kordoba
Huelva
Jaén
Malaga
Sewilla

Językiem urzędowym Andaluzji jest hiszpański, a stolicą  – Sewilla.

Ukształtowanie powierzchni

Andaluzja znajduje się pomiędzy takimi wspólnotami jak Estremadura oraz Kastylia – La Mancha (na północy), Murcją (na wschodzie), a na zachodzie graniczy z Portugalią.

Powierzchnia Andaluzji jest bardzo zróżnicowana, a duże znaczenie ma występowanie na tych terenach gór Sierra Morena, których 570-kilometrowe pasmo znajduje się na północy regionu. Na południe od nich znajduje się dolina Gwadalkiwiru. Z kolei południowo-wschodnią część Andaluzji zajmują góry Sierra Nevada,a od ujścia Gwadalkiwiru ku Cieśninie Gibraltarskiej rozciągają się niewielkiej wysokości góry Serrania de Ronda.

Głównymi rzekami Andaluzji są: najdłuższa Gwadalkiwir, Guadiana, Odiel-Tinto, Guadalete i  Barbate, wpadające do Oceanu Atlantyckiego oraz Guadiaro, Guadalhorce, Guadalmedina, Guadalfeo, Andarax i Almanzora, które mają ujście do Morza Śródziemnego.

Klimat

Andaluzja znajduje się w zasięgu klimatu podzwrotnikowego morskiego, natomiast ku wschodowi przyjmuje cechy kontynentalizmu.Zima zazwyczaj jest dość ciepła i wilgotna, natomiast rozpoczynające się już od maja lato – gorące i suche. Średnie temperatury w styczniu to ok. 11°C, natomiast w sierpniu sięgają 28°C.

Gospodarka

Andaluzja jest regionem głównie rolniczym, jednak dominuje tu sektor usług turystycznych, handlowych oraz transportowych. Obszar ten słynie z upraw oliwek, zbóż, bawełny, winorośli, daktyli, tytoniu, dębu korkowego, cytrusów oraz buraków cukrowych. Popularne są hodowle kóz i owiec. Dla gospodarki duże znacznie ma przemysł metalurgiczny (wydobycie miedzi, żelaza, uranu, manganu, pirytów) oraz włókienniczy, stoczniowy, chemiczny, spożywczy czy rafineryjny.

W sektorze usługowym dominują takie branże jak: inżynieria, konsulting, ochrona środowiska, logistyka, nieruchomości, IT oraz nauczanie języka hiszpańskiego.

Natomiast najbardziej cenione dobra konsumpcyjne pochodzące z Andaluzji to: meble i dekoracje do wyposażenia wnętrz, odzież, wyroby skórzane, obuwie, biżuteria, odzież do flamenco, kosmetyki i perfumeria, wyroby papiernicze, audiowizualne, reklamowe.

W kontekście andaluzyjskich wyrobów rolno-spożywczych na uwagę zasługują produkty  spożywcze jak oliwa, oliwki, dojrzewające wędliny, produkty ekologiczne, a także kwiaty cięte i ozdobne.