Sewilla – serce Andaluzji


Sewilla jest stolicą autonomicznej wspólnoty Andaluzji oferująca turystom niezliczenie wiele atrakcji. To największe miasto w prowincji mieści się nad Gwadalkiwirem, a z Oceanem Atlantyckim łączy się żeglownymi kanałami. Pierwsze skojarzenia nasuwające się z Sewilla to: flamenco, Carmen, Don Juan oraz cyrulik.

Warto zobaczyć

Alkazar – to dawny pałac królewski, którego pochodzenie datuje się na XI W. Wówczas był on rezydencją przedstawicieli kordobańskiego  kalifatu. W architekturze pałacu można dostrzec  elementy gotyckie oraz islamskie ornamenty. Obecnie Alkazar to miejsce, które koniecznie należy zobaczyć będąc w Sewilli.

La Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla – niesamowicie okazały kościół gotycki uznawany za jeden z największych tego typu na świecie. Budowę katedry datuje się na XV w. Posiada ona dzwonnicę Giraldę , która niegdyś pełniła funkcję minaretu.

Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla –  to najstarsza arena walki byków w Hiszpanii. Wewnątrz mieści się muzeum corridy.

Torre del Oro – budowla będąca jednym z symboli Sewilli. Niegdyś wieża pełniła funkcję ochronną przed nieprzyjacielskimi najeźdźcami, oblicowana złocistymi płytkami azulejos, dziś w jej wnętrzu znajduje się muzeum morskie.

Plaza de España – to obiekt z lat 20-stych XX wieku. Plac o półkolistym kształcie z jednej strony rozpoczyna się pałacem. Jego środkowa część została wykonana w stylu barokowym, natomiast pozostał to styl renesansowy. Pośrodku placu znajduje się fontanna z rzeczką, podzielona pięknymi mostkami. Warto to miejsce odwiedzić wieczorem.

Muzeum Archeologiczne- to miejsce dla tych, którzy pragną poznać dzieła sztuki kultury fenickiej oraz rzymskiej. Zbiory tego muzeum obejmują eksponaty pochodzące z czasów od prehistorii do XV wieku i stanowią jedne z najcenniejszych w Hiszpanii.

Casa de Pilatos – czyli Dom Piłata to jeden z najcenniejszych pałaców miejskich znajdujących się w Sewilli. Jego budowę rozpoczął królewski namiestnik Pedro Enriquez, natomiast zakończył ją jego syn Fadrique.

Parque de María Luisa – park powstał w 1929 r. Założony był początkowo w stylu angielskim, jednak francuski architekt przeprojektował go. Dzięki temu dzisiejszy park posiada rozległe trawniki i żywopłoty, stawy, fontanny, ceramiczne amfory oraz pomniki sewilskich twórców.

To jednak nie koniec pięknych miejsc, które możemy zobaczyć w Sewilli. Koniecznie trzeba zwiedzić takie obiekty, jak:

  • Ratusz
  • Giełda
  • Główne Archiwum Indii
  • Szpital Miłosierdzia

 Jedzenie

W kuchni sewilskiej królują takie produkty, jak: oliwki, jamón iberico, sery, owoce morza. Mamy tam ogromny wybór knajpek serwujących tapas, jednak warto trochę oddalić się do centrum, w którym tego typu miejsca są dość drogie. Podstawą dań jest również dziczyzna oraz wieprzowina. Sewilla słynie również z przepysznych deserów.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


five − 3 =