Tarifa – raj surferów


Położenie i klimat

Tarifa, nazywana rajem surferów to najbardziej na południe wysunięte miasto Hiszpanii , zlokalizowane na terenie Andaluzji. Zaledwie 30 km dalej znajduje się brzeg Afryki, a konkretnie miasta Tanger, którego światła tworzą nocą niesamowity krajobraz.

Tarifa znajduje się w zasięgu strefy podzwrotnikowej, gdzie panuje klimat śródziemnomorski. Latem średnie temperatury powietrza wahają się pomiędzy 23-30 °C, natomiast wody to 18-24°C. Z kolei temperatury w zimie to średnio 14-23 °C, a wody o tej porze roku – 10-18°C. Opady mogą wystąpić właściwie tylko w sezonie zimowym.

Warto ponadto wiedzieć, iż Tarifa znajduje się w zasięgu dwóch wiatrów o dużej sile:

wschodniego wiatru Levante – cechuje się dużą siła (6-8 stopni w skali Beauforta) oraz występowaniem głównie w sezonie letnim. Może trwać nawet kilka tygodni,
zachodniego wiatru Poniente – wiatr ten może powodować powstawanie wysokich fal.

Warunki klimatyczne Tarify sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla rolnictwa, a także wymarzona destynacja turystyczna, zwłaszcza dla osób uprawiających windsurfing, kitesurfing.

Plaże godne uwagi

Playa Valdevaqueros

Doskonałe miejsce do uprawiania windsurfingu oraz kitesurfingu. Jej wymiary to 5,5km długości oraz ok. 45m szerokości. Z powodu trudnych warunków w postaci dość niebezpiecznych i wysokich fal plaża ta jest dedykowana głównie sportowcom z doświadczeniem. Warto wiedzieć, iż w miejscu tym funkcjonuje klub oferujący lekcje windsurfingu prowadzone również po polsku.

Playa Los Lances

Piękna plaża z miękkim piaskiem o długości 7km oraz szerokości ok. 45m. Panują tu idealne warunki do uprawiania windsurfingu. Funkcjonuje również wypożyczalnia sprzętem oraz klub windsurfingowy oferujący naukę.

Zahara de los Atunes

Złocista plaża o długości 6,3km oraz szerokości 35m zlokalizowana jest pomiędzy Zahara a Cabo de Plata. Doskonałe miejsce do wypoczynku oraz do uprawiania windsurfingu.

Cabo de la Plata

Niewielkich rozmiarów plaża, której długość wynosi 2km, a szerokość 15 m. Woda na tym odcinku jest niezwykle czysta, a piasek miękki, dzięki czemu panują tu świetne warunki dla tych, którzy pragną wypocząć w spokoju.

Arroyo del Canuelo

Niewielka, lecz piękna plaża o wymiarach 400 na 200m. Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki, biały piasek, krystalicznie czysta woda oraz otaczająca ich piękna natura.

Cala Picacho

To właściwie niewielkich rozmiarów zatoka znajdująca się pomiędzy skałami. Usypana białym piaskiem plaża (100 na 15 m) oferuje kameralną atmosferę, świetną do wypoczynku. Warto również wspomnieć, iż w tym miejscu można z powodzeniem uprawiać nurkowanie, żeglarstwo czy windsurfing.

Miasto

Tarifa swój niezwykły klimat zawdzięcza bardzo atrakcyjnemu położeniu na styku Morza Śródziemnego z Oceanem Atlantyckim, a także sąsiedztwu Cieśniny Gibraltarskiej i jej obecności pięknego parku naturalnego. Ponadto miasto oferuje przeprawy promem do miejscowości Tanger w Maroku, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność. W samej Tarifie wartym uwagi jest zamek i wieże Guzman, kościół Santa Maria oraz kościół San Mateo, jak również średniowieczne ruiny będące pozostałościami miejskich murów z bramą Puerta de Jerez. Każdy Polak odwiedzający Tarifę nie może pominąć odwiedzenia grobu Władysława Sikorskiego. Z kolei amatorzy nocnego życia z pewnością doskonale odnajdą się w licznych klubach i pubach, a także na plenerowych imprezach mających miejsce w sezonie letnim.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


three − = 1