Jak się dostać do Andaluzji


Decydując się na wizytę w Andaluzji mamy do wyboru kilka środków transportu: samolot, samochód, pociąg, autokar. Poniżej prezentujemy krótki opis poszczególnych  możliwości dostania się do Andaluzji, uwzględniając podróż na trasie Polska-Andaluzja.

Podróż samolotem

W Andaluzji funkcjonują następujące lotniska:

  • Malaga
  • Sewilla
  • Almeria
  • Jerez de la Frontera
  • Granada

Wśród wyżej wymiennych międzynarodowymi lotniskami są: Malaga, Sewilla, Almeria, Jerez.

Z Polski bezpośrednim lotem do Andaluzji na chwilę obecną można dolecieć jedynie do Malagi. Loty takie oferują dwa lotniska: Warszawa (Norwegian), Wrocław oraz Kraków (Ryanair).  Do pozostałych destynacji można dolecieć lotami z przesiadką. Warto jednak na bieżąco śledzić oferty linii lotniczych, zwłaszcza w sezonie, gdyż możemy trafić na korzystne cenowo loty, choć będą one wymagały przesiadki. Przykładowo mieszkańcy zachodniej Polski mogą szukać ofert lotów z Niemiec , a dokładniej – z Berlina.

Wskazówka: zaplanuj swoją podróż z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a bilet w jedną stronę dla jednej osoby tanimi liniami lotniczymi kupisz za niecałe 200zł.

Podróż pociągiem

Podczas gdy podróż z Polski do Andaluzji pociągiem może być dość sporym wyzwaniem (nieuniknione przesiadki) to już podróżowanie tym środkiem transportu po Andaluzji może okazać się tanie, szybkie i wygodne. Tam bowiem funkcjonują  pociągi  lokalne (Cercanias) ,a  także sieć Talgo, za pomocą której możemy poruszać się między Madrytem a Kadyksem, Kordobą i Sewillą.

Warto również wspomnieć o superszybkiej linii AVE, która zatrzymuje się na stacjach: Sewilla i Malaga. Jednak szybkość jest proporcjonalna do ceny, bowiem przy tego typu linii kolejowej należy liczyć się wydatkiem kilkakrotnie przewyższającym cenę autokaru.

Podróż autokarem

Transport autokarem z Polski do Andaluzji to dość spore wyzwanie. Podróż jest bowiem bardzo męcząca, wszakże dystans pomiędzy Warszawą a Sewillą to ponad 3000 km! Na taki transport powinno się decydować jedynie w ostateczności. Ponadto praktycznie nie istniejąc oferty przewoźników na trasie Polska – Andaluzja, można natomiast spotkać oferty wycieczek, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy sami organizować sobie wyjazdu.

Podróż samochodem

Choć podróż, podobnie jak w przypadku transportu autokarowego, będzie bardzo długa, to przy odpowiedniej organizacji może okazać się świetną przygodą. Wymagać to będzie oczywiście dobrego przygotowania: zebrania towarzyszy podróży, zadbania o wygodny i bezpieczny samochód oaz wyznaczenia na trasie punktów przystankowych.

Jednak na miejscu, posiadając własny samochód, z pewnością mieć komfort swobodnego podróżowania po Andaluzji, nie uzależniając się tym samym od komunikacji miejskiej oraz konieczności wynajmu samochodu.